Trest za utýranie zvieraťa sa možno zvýši, nelegálne má byť po novom byť aj organizovanie zvieracích zápasov

9. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

9.8.2020 (Webnoviny.sk) – Tri až osem rokov za mrežami. Toľko môže hroziť páchateľovi, ktorý sa dopustí trestného činu utýrania zvieraťa na smrť.

Vyplýva to z návrhu novely trestného zákona, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Usmrtenie zvieraťa utýraním nebolo doteraz v trestnom zákone zohľadňované.  Páchateľom hrozil maximálne dvojročný trest, ktorý bol kvalifikovaný ako týranie.

Predkladateľmi SaS a Za ľudí

Ak dôjde k schváleniu novely, horná hranica trestu za týranie sa môže páchateľovi zvýšiť na šesť mesiacov až tri roky za mrežami.

„Takáto zmena reflektuje trend, kedy sa skorší prístup k zvieratám ako k veciam mení na prístup k zvieratám ako k živým tvorom. Prax totiž preukázala, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch konanie vymedzené pri trestnom čine týrania zvierat kvalifikuje len ako priestupok s uložením pokuty, prípadne sa využíva inštitút podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v dôvodovej práve.

Podľa predkladateľov návrhu, ktorými je skupina koaličných poslancov zo strán Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí, tak terajšia podoba zákona absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti.

Organizovanie zvieracích zápasov

Novým trestným činom bude aj organizovanie zvieracích zápasov. Trestný zákon doteraz nepoznal právnu kvalifikáciu, ktorá by trestala štvanie jedného zvieraťa proti inému zvieraťu.

Po schválení novely zákona sa za týranie zvierat bude považovať aj neposkytnutie potrebne pomoci zvieraťu. Odsúdení tak budú môcť byť aj tí chovatelia zvierat, ktorí im neposkytli dostatok potravy či adekvátnu zdravotnú starostlivosť, čo môže byť považované za týranie.

Predkladatelia zákona zároveň deklarujú, že trestné činy týrania zvierat budú po novele zákona radené medzi trestné činy voči životnému prostrediu. V súčasnosti trestné činy týkajúce sa zvierat spadajú pod „trestné činy proti iným právam a slobodám“.

Viac k témam: novela Trestného zákona, týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Trest za utýranie zvieraťa sa možno zvýši, nelegálne má byť po novom byť aj organizovanie zvieracích zápasov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!