Trestné stíhanie v kauze Národného futbalového štadióna sa môže ešte rozšíriť, pripúšťa polícia

5. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

5.8.2020 (Webnoviny.sk) – Trestné stíhanie vo veci Národného futbalového štadióna (NFŠ) sa môže rozšíriť aj o ďalšie trestné činy. Túto možnosť pripustila Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Obzvlášť závažný zločin

Trestné stíhanie v súvislosti s kauzou NFŠ začal vyšetrovateľ 30. júla, a to pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) spolu s podpredsedom vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým (Sme rodina) už skôr oznámili verejnosti, že zmluvy so štátom z rokov 2013 a 2016 sú neplatné.

Výsledkom je trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Konanie môže mať trestnoprávne následky

Na základe hĺbkovej analýzy sa zistilo, že zmluva o poskytnutí dotácie z roku 2013 aj zmluva o budúcej kúpnej zmluve z roku 2016 sú od ich vzniku neplatné a nevyvolávajú žiadne právne následky a plnenie.

„Po preštudovaní množstva materiálov sme dospeli k názoru, že konanie môže mať trestnoprávne následky, a preto som odporučil vláde podať trestné oznámenie. Máme odôvodnené podozrenie, že pri tomto projekte mohlo dôjsť k naplneniu znakov niektorých skutkových podstát trestných činov – porušovanie právomoci pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Ďalej sa vecou budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní a dúfame, že sa tejto úlohy zhostia so cťou,“ povedal Holý na tlačovej besede 15. júla 2020.

Keďže sú zmluvy neplatné, štát neodkúpi štadión a vyzve spoločnosť NFŠ, a. s. na vrátanie dotácie vo výške 27,2 milióna eur a ďalších 91 miliónov eur, ktoré mali byť vyplatené, nedostane.

„Nemôžeme na základe absolútne neplatných zmlúv vykonať akúkoľvek transakciu a už vôbec nie v takom objeme,“ dodal Holý.

Viac k témam: Národný futbalový štadión v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Trestné stíhanie v kauze Národného futbalového štadióna sa môže ešte rozšíriť, pripúšťa polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!