Turecko pritvrdilo voči sociálnym médiám, zákon vyžaduje uchovávanie dát užívateľov v krajine

1. augusta 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

1.8.2020 (Webnoviny.sk) – Turecký parlament tento týždeň schválil zákon, ktorý dáva úradom väčšiu moc nad reguláciou sociálnych médií. Nová legislatíva podľa oponentov však povedie k väčšej cenzúre a obmedzeniu slobody prejavu.

Zákon vyžaduje od veľkých spoločností, ako sú napríklad Facebook a Twitter, aby si v Turecku zriadili formálne zastúpenie, aby riešilo sťažnosti na obsah na ich platformách.

Musia reagovať do 48 hodín

Ak si firma odmietne určiť zástupcu, zákon stanovuje vysoké pokuty, zákazy reklamy a po súdnom príkaze aj obmedzenie prenosu dát až o 90 %, čo by viedlo k výraznému spomaleniu platforiem.

Zástupcovia firiem budú mať za úlohu do 48 hodín reagovať na jednotlivé žiadosti o stiahnutie obsahu porušujúceho osobné práva a súkromie.

Ak obsah do 24 hodín neodstránia alebo nezablokujú, spoločnosť bude zodpovedná za škody. Zákon tiež vyžaduje, aby poskytovatelia sociálnych médií uchovávali dáta používateľov v Turecku.

Boj proti kyberzločinu

Vláda argumentuje, že nový zákon je potrebný na boj proti kybernetickému zločinu a na ochranu používateľov.

Poslankyňa z vládnej strany Rümeysa Kadak v parlamente vyhlásila, že ho použijú na odstránenie príspevkov obsahujúcich kybernetickú šikanu a urážky voči ženám.

Opoziční poslanci, naopak, tvrdia, že legislatívna len v krajine, ktorej médiá sú už pod prísnou vládnou kontrolou, ďalej obmedzí slobodu prejavu.

Zákon chcel Erdogan

Prijatie zákona vyžadoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa zaviazal, že dostane pod kontrolu aj platformy sociálnych médií a zlikviduje nemorálnosť.

Turecko vedie vo svetovom rebríčku žiadostí o zmazanie príspevkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, pričom len v prvej polovici roku 2019 ich bolo viac ako 6 000.

V krajine je podľa Asociácie za slobodu prejavu zablokovaných viac ako 408-tisíc webstránok. Takmer tri roky bola v Turecku zablokovaná napríklad aj online encyklopédia Wikipedia.

Spoločnosti sociálnych médií zatiaľ prijatie nového zákona nekomentovali.

Viac k témam: sociálne médiá, sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko pritvrdilo voči sociálnym médiám, zákon vyžaduje uchovávanie dát užívateľov v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!