Únia môže začať uvoľňovať finančné prostriedky z plánu obnovy, prvé peniaze by mohli odoslať už v lete

1. júna 2021 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

1.6.2021 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) dostala formálne oznámenia o schválení vlastných zdrojov zo všetkých členských štátov. Ako uviedla na svojej webstránke, EÚ tak môže začať uvoľňovať finančné prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ktorého cieľom je podporovať členské štáty v ich procese zotavovania sa z ekonomických a sociálnych následkov pandémie ochorenia COVID-19.

Balík úverov a grantov v objeme 672,5 miliardy eur je ústrednou časťou nástroja na obnovu NextGenerationEU.

Rada prijala rozhodnutie o vlastných zdrojoch vlani v decembri a skompletizovala zoznam formálnych oznámení v pondelok. Aby rozhodnutie vstúpilo do platnosti, členské štáty ho museli prijať v súlade s ich ústavnými požiadavkami.

Veľký deň pre Úniu

„Dnes je veľký deň pre Európsku úniu. Všetkých 27 členských štátov oznámilo Rade ratifikácie ich rozhodnutí o vlastných zdrojoch. Toto rozhodnutie následne nadobúda účinnosť 1. júna,“ vyjadril sa v pondelok v mene súčasného predsedníctva Rady EÚ portugalský premiér António Costa.

EÚ je podľa neho teraz schopná „získať potrebné financovanie pre európske sociálne a ekonomické oživenie“. „Vlády a národné parlamenty európskej dvadsaťsedmičky preukázali silný zmysel pre solidaritu a zodpovednosť. Nemôžeme si dovoliť strácať viac času. Musíme zabezpečiť rýchle schválenie prvých plánov obnovy a odolnosti do konca júna,“ dodal.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Rozhodnutie o vlastných zdrojoch dáva Európskej komisii právomoc požičať v mene EÚ na kapitálových trhoch až 750 miliárd eur v cenách z roku 2018 a ukončenie ratifikačného procesu jej umožňuje s tým začať už v júni 2021.

Rozhodnutie tiež stanovuje zvýšenie maximálnej sumy, ktorú môže únia žiadať od členských štátov na pokrytie finančných záväzkov, o 0,6 percentuálneho bodu. Zvýšenie je dočasné a používa sa iba na podporu zotavenia z ekonomického poklesu spôsobeného pandémiou. Bude slúžiť ako záruka a umožní lepšie podmienky pôžičiek na trhu.

Podpora zelených ekonomík

Granty v sume 312,5 miliardy eur a úvery v objeme ďalších 360 miliárd eur budú k dispozícii na verejné investície a reformy predložené v národných plánoch obnovy členských štátov. Plány podporia zelené a digitálne prechody, udržateľný rast a odolnosť.

Predbežné financovanie vo výške 13 percent z celkovej sumy pridelenej každému členskému štátu bude k dispozícii vládam štátov po schválení ich plánov obnovy.

Po predložení Komisia plány v priebehu dvoch mesiacov posúdi. Následne má Rada štyri týždne na schválenie každého plánu. Zvyšok prostriedkov vyplatia s ohľadom dosiahnutia míľnikov a cieľov stanovených v národných plánoch obnovy.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, peniaze, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia môže začať uvoľňovať finančné prostriedky z plánu obnovy, prvé peniaze by mohli odoslať už v lete © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!