Únia poskytne ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine humanitárnu pomoc presahujúcu 25 miliónov eur

27. mája 2021 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

27.5.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) vyčlenila 25,4 milióna eur na humanitárnu pomoc ľuďom trpiacim v dôsledku konfliktu na východnej Ukrajine. Na svojej webstránke o tom informovala Európska komisia s tým, že s danou sumou sa celková humanitárna pomoc EÚ od začiatku konfliktu zvýši na 190 miliónov eur.

Peniaze, ktoré vo štvrtok oznámila Komisia, poputujú na pomoc ľuďom, ktorých zasiahol konflikt v prístupe k zdravotnej starostlivosti, vrátane prípravy a reakcie na pandémiu ochorenia COVID-19, a ochranu služieb, ako je napríklad právna podpora.

Pozornosť zahraničia oslabuje

Tiež pomôžu pri oprave zničených domov, škôl a nemocníc a najzraniteľnejším ľuďom poskytnú prostriedky na uspokojenie ich základných potrieb a podporu prístupu k bezpečnej vode a vzdelaniu v prípade núdze. Prioritu budú mať zraniteľné skupiny ľudí, ako starší alebo hendikepovaní ľudia.

„Konflikt na východnej Ukrajine si naďalej vyberá veľkú daň na civilistoch, zatiaľ čo pozornosť médií a medzinárodnej komunity oslabuje. EÚ pokračuje v riešení humanitárnych potrieb na oboch stranách línie kontaktu. Aj keď naša pomoc tam zostáva pre tých, ktorí v tichosti trpia, je nutné usilovať sa o trvalé riešenia pre mier a stabilitu,“ vyjadril sa eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Konflikt sa dotkol miliónov ľudí

Od marca 2014 konflikt na východe Ukrajiny postihol viac ako 5,2 milióna ľudí, pričom 3,4 milióna z nich stále potrebuje humanitárnu pomoc. Konflikt, ktorý trvá už ôsmy rok, zhoršuje humanitárnu situáciu pre civilistov na oboch stranách línie kontaktu.

Ľudia majú problémy udržať svoje živobytie a dostať sa k jedlu, pričom sa zhoršuje aj ich duševné zdravie a psychosociálna situácia. Už aj tak zlú situáciu pre civilistov na východe Ukrajiny ešte viac zhoršila pandémia koronavírusu.

Viac k témam: humanitárna pomoc, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia poskytne ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine humanitárnu pomoc presahujúcu 25 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!