Útok hackerov na Twitteri už rieši FBI, Obama ani Biden sa do svojich účtov nedostanú

17. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

17.7.2020 (Webnoviny.sk) – Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) začal vyšetrovanie stredajšieho hackerského útoku na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Jeho terčom sa stalo mnoho prominentných amerických osobností, ako napríklad Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden či Barack Obama, prostredníctvom ktorých hackeri žiadali o zaslanie peňazí na bitcoinový účet s tým, že sa ľuďom vráti dvojnásobok. “Zdá sa, že účty napadli” na spáchanie podvodu s kryptomenou, uviedla FBI a vyzvala verejnosť, aby bola opatrná.

Výbor amerického Senátu pre obchod vyzval spoločnosť Twitter, aby ho o incidente informovala. Urobiť tak má do 23. júla.

Postihnuté účty hneď uzamkli

Twitter v sérii tweetov vysvetlil, že to bol podľa všetkého “koordinovaný útok sociálneho inžinierstva” zameraný na niektorých jeho zamestnancov s prístupom k vnútorným systémom a nástrojom. Prostredníctvom nich hackeri následne prevzali kontrolu nad mnohým prominentnými a overenými účtami a tweetovali za nich.

Twitter uviedol, že postihnuté účty okamžite uzamkli, pochybné príspevky odstránili a tiež v rámci vyšetrovania dočasne zabránili uverejňovaniu obsahu z overených účtov či pozastavili žiadosti o resetovanie hesla. Do odvolania tiež používatelia nemôžu vo svojich príspevkoch zverejňovať adresy bitcoinových peňaženiek.

Sociálne siete by mali preveriť svoju bezpečnosť

Za krátky čas, čo boli pochybné tweety online, odkaz, ktorý obsahovali, dostal príspevky v hodnote viac ako 100-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 88-tisíc eur). Niektoré napadnuté účty odkazovali používateľov na webstránku cryptoforhealth.com.

Na službe Instagram je účet s takýmto názvom, ktorý zrejme vznikol v súlade s hackerským útokom a zverejnil správu, v ktorej sa uvádza, že je to “charitatívny útok” a peniaze si nájdu správne miesto.

Podľa odborníčky pre kybernetickú bezpečnosť Alexi Drew z King’s College London stredajší incident poukazuje na potrebu toho, aby si všetky významné platformy sociálnych médií skontrolovali ich bezpečnostné opatrenia. Najmä v čase blížiacich sa prezidentských volieb v USA.

“Spoločnosti sociálnych médií, ako Twitter a Facebook, majú všetky povinnosti zvážiť škody a vplyv, aké môžu mať ich platformy na voľby v roku 2020. Myslím si, že niektoré spoločnosti to berú vážnejšie ako druhé,” uviedla expertka pre BBC.

Viac k témam: bitcoin, hackeri
Zdroj: Webnoviny.sk – Útok hackerov na Twitteri už rieši FBI, Obama ani Biden sa do svojich účtov nedostanú © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!