V júli bol na Slovensku aj jeden stupeň, najvyššiu teplotu namerali v Senici

9. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

9.8.2020 (Webnoviny.sk) – Počas júla bolo na západnom Slovensku oveľa viac tropických dní, než vo východnej časti krajiny. Na sociálnej sieti to uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Júl bol “teplotne normálny”

Kým v niektorých mestách západného Slovenska teplota prekročila hranicu 30 stupňov Celzia počas júla 17-krát, v Trebišove to bolo šesťkrát, v Košiciach iba dvakrát a v Medzilaborciach dokonca ani raz. Vo väčšine miest západného Slovenska zažili obyvatelia počas júla vyše 30-stupňové teploty aspoň desaťkrát.

Napriek vysokým teplotám SHMÚ vyhodnotil júl ako „teplotne normálny“. Najväčšie teplo zažili 28. júla obyvatelia Senice, kde namerali 36 stupňov Celzia.

Naopak, absolútne najnižšia teplota na staniciach s nadmorskou výškou do tisíc metrov bola pozorovaná v dvoch lokalitách. Dňa 8.júla bol v Stratenej v časti Dobšinská Ľadová Jaskyňa nameraný jeden stupeň, rovnaká teplota bola aj 14.júla v obci Huty na Liptove.

Veľmi zlá situácia s vlahou je v Hurbanove

Meteorológovia konštatujú, že na väčšine územia bol júl z pohľadu na úhrn zrážok v medziach normálu. Spadlo zväčša 40 až 100 milimetrov. Lokálne, najmä na východe, boli namerané aj vyššie mesačné úhrny. Vďaka búrkam boli v celkovom úhrne zrážok veľké rozdiely aj na lokalitách, ktoré sú od seba vzdialené len veľmi málo.

Najvyšší úhrn bol v Tatranskej Javorine, kde napadlo 215,7 milimetra a v Gánovciach pri Poprade, kde v júli napadlo 195,2 milimetra. Naopak, veľmi málo zrážok za celý mesiac spadlo na bratislavskej Kolibe, len 25,3 milimetra a tiež v Hurbanove, kde zaznamenali celkové zrážky na úrovni 27,8 milimetra.

Veľmi zlá situácia s vlahou je podľa SHMÚ aktuálne v Hurbanove, kde od 1.apríla do 31.júla 2020 spadlo celkovo iba 113,9 milimetrov zrážok. Meteorológovia udávajú, že od začiatku roka dosahuje nedostatok zrážok v Hurbanove už 100 milimetrov.

Viac k témam: počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – V júli bol na Slovensku aj jeden stupeň, najvyššiu teplotu namerali v Senici © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!