V Košickom kraji pribudlo karanténne ubytovanie pre ľudí bez domova

20. decembra 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.12.2020 (Webnoviny.sk) – Košický samosprávny kraj (KSK) odovzdal v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach obytné aj sanitárne kontajnery, ktoré poslúžia ako dočasné karanténne ubytovanie pre ľudí bez domova. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

V najväčšom zariadení pre bezdomovcov v kraji aktuálne býva približne 280 ľudí. „Rozhodli sme sa pomôcť ľuďom v neľahkej životnej situácii, ktorí okrem problémov s bývaním musia čeliť ešte aj hrozbe nákazy COVID-19. Aj v záujme ochrany verejného zdravia sme vyčlenili z krajského rozpočtu takmer 80-tisíc a zakúpili 10 obytných a štyri sanitárne kontajnery. Po súhlase Zastupiteľstva KSK dávame toto improvizované karanténne mestečko do dlhodobého prenájmu za symbolické jedno euro ročne neziskovej organizácii Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach, ktorá sa problematike bezdomovectva venuje roky,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podpora návrhu

Výpožičku z dôvodu hodného osobitného zreteľa muselo odsúhlasiť krajské zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. Návrh získal podporu na zasadnutí v pondelok 14. decembra.

Viac o téme: Koronavírus

Toto ubytovanie bude slúžiť ľuďom, ktorí sa nakazia vírusom COVID-19 a sú v ťažkej životnej situácii, pretože sa ocitli bez domova. Našou úlohou a povinnosťou je s Božou pomocou pomáhať všetkým ľuďom a v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom chceme byť blízko tým, ktorí potrebujú vo svojej ťažkej životnej situácii pomoc. Pánboh zaplať,“ povedal riaditeľ útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach a katolícky kňaz Peter Gombita.

Ubytovanie aj strava

Okrem ubytovania sú v karanténnom mestečku zabezpečené aj strava a hygienické potreby tak, aby sa znížilo riziko ochorenia a šírenie infekcie. V spolupráci s intervenčným tímom ministerstva zdravotníctva bude župa zabezpečovať testovanie na COVID 19, ako aj vstupný skríning a pravidelný monitoring zdravotného stavu ľudí bez domova v karanténnom mestečku.

Obytné kontajnery využije kraj aj po skončení pandémie. Vďaka nim bude môcť pomáhať obyvateľom zabezpečiť dočasné ubytovanie aj v iných nepredvídaných životných situáciách, napríklad po živelnej pohrome.

Viac k témam: karanténa, Koronavírus, Košický kraj, ľudia bez domova, Pandémia, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Košickom kraji pribudlo karanténne ubytovanie pre ľudí bez domova © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!