V Poprade odpustia majiteľom reštaurácií poplatky za letné terasy

19. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.5.2020 (Webnoviny.sk) – Zabratie priestoru pre letné terasy v Poprade bude v tomto roku počas sezóny zadarmo. Mesto Poprad vyšlo v ústrety ich majiteľom a rozhodnutím poslancov na májovom zasadnutí zastupiteľstva schválilo návrh zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva.

Mesto chce pomôcť prevádzkovateľom reštaurácií

„Mesto k tomuto kroku pristúpilo z dôvodu mimoriadnej situácie vyhlásenej vládou v súvislosti s koronakrízou a s tým súvisiacim povinným uzatvorením alebo zásadným obmedzením fungovania prevádzok kaviarní, barov a reštaurácií. Cieľom návrhu je pomôcť podnikateľom zmierniť negatívne ekonomické dôsledky koronavírusovej pandémie,“ vysvetlilo mesto na svojej stránke.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

“Týmto rozhodnutím chceme vyjsť v ústrety podnikateľom, ale aj obyvateľom, aby sa po tomto ťažkom období mohli opäť stretávať,” uviedol primátor Popradu Anton Danko.

Samospráva upustila od viacerých podmienok

Samospráva upúšťa aj od kritérií, ktoré sú záväzné vo VZN. Umiestnenie terasy v tomto roku preto nemusí spĺňať kritériá ako maximálna výška podlahy, zariadenie terasy – stoly a stoličky nemusia byť z predpísaného materiálu, prekrytie terasy – slnečníky tiež nemusia byť z textilného materiálu a pri oplotení terasy nerozhoduje výška ani druh materiálu.

Letná terasa však nesmie byť umiestnená na trávnatej ploche a musí byť bez zásahov do dlažby a asfaltových plôch.  Zároveň musí byť zabezpečený prejazd pre záchranárov a hasičov a pohyb chodcov.

Promptné vydávanie povolení

Za dodržiavanie pokynov hlavného hygienika sú zodpovední prevádzkovatelia terás, na ktoré však stále potrebujú mať od magistrátu povolenie.

“Každý prevádzkovateľ tak ako aj po minulé roky musí požiadať mesto o povolenie, predložiť nákres umiestnenia terasy, aby sme aspoň orientačne vedeli, koľko metro štvorcových bude zaberať. Budeme promptne vydávať všetky povolenia, samozrejme, musíme zladiť blízkosť jednotlivých terás, aby sa nestalo, že na jednom priestore budú chcieť mať terasu dvaja,” priblížila vedúca odboru výstavby popradského mestského úradu Kristína Horáková.

Umiestnenie letnej terasy bude oslobodené od dane do 31. októbra 2020, teda počas celej letnej sezóny.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, letné terasy, miestne dane a poplatky, reštaurácie, verejné priestranstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – V Poprade odpustia majiteľom reštaurácií poplatky za letné terasy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!