Viacerým štátnym kultúrnym ustanovizniam chýba riadne vedenie, podľa Kostelného to treba rýchlo napraviť

29. júna 2020 Kultúra

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.6.2020 (Webnoviny.sk) – Viacero štátnych kultúrnych ustanovizní je bez riadne menovaného vedenia. To treba napraviť ako prvé a čo najrýchlejšie. Uviedol pre agentúru SITA herec Slovenského národného divadla (SND) Ľuboš Kostelný.

Zároveň uviedol, že keď sa rodila súčasná vláda, vyšla novinová správa komu pripadne aké ministerstvo.

„Spor sa viedol najmä o ministerstvo financií. Inak bola dohoda vcelku rýchla. Ostali však dve ministerstvá, o ktoré žiadna zo strán neprejavila záujem. Životné prostredie a kultúra,“ povedal Kostelný.

O ministerstvo kultúry nebol záujem

Podľa jeho názoru, životné prostredie má dnes veľkú oporu v prezidentke SR Zuzane Čaputovej, čo je vítaná, prinajmenšom morálna pomoc pre Jána Budaja (OĽaNO), ak sa môže oprieť o takú autoritu, ktorú rešpektuje drvivá väčšina krajiny a kladne ju vníma celý svet.

Ako posledná však ostala kultúra.

„Postu ministra kultúry sa, myslím, každý trochu obáva, pretože obec, ktorú ministerstvo spravuje má hlas, ktorý je počuť. A keďže je asi ťažké nájsť rešpektovanú osobnosť orientujúcu sa v tomto špecifickom prostredí, ktorá by aj mala takúto ambíciu a tiež víziu, kam treba rezort za štyri roky v ideálnom prípade posunúť, zvolili v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) opačnú možnosť – nominovať na túto stoličku osobu absolútne anonymnú, čím získali minimálne čas,“ domnieva sa herec.

Podľa jeho názoru, ide teraz o čo, či ten čas ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) využije rozumne tak, aby sa zorientovala v spravovanej oblasti a na to je dôležitá kvalita znalostí a schopnosti ľudí, ktorými sa na ministerstve obklopí.

„Od nich najmä bude záležať, s akým prívlastkom sa ministerka Milanová zapíše do dejín kultúrnej politiky krajiny,“ dodal Kostelný.

Milanová komunikovala s kultúrnou obcou

Riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine František Výrostko pozitívne hodnotí, že ministerka kultúry operatívne nadviazala dialóg s kultúrnou obcou.

„Keďže som sa takéhoto stretnutia na Ministerstve kultúry SR (MK SR) v súvislosti s riešením opätovného rozbehnutia prevádzok divadiel zúčastnil, môžem povedať, že do týždňa naše požiadavky na vláde komunikovala a pomohla presadiť ich uplatnenie v praxi,“ ocenil ministerkin krok počas prvých 100 dní vlády šéf SKD Martin.

Milanová presadila napríklad zrušenie povinnosti nosenia rúšok pri umeleckom výkone, upustenie od povinnosti testovania hercov na Covid-19 či zvýšenie počtu divákov v divadelných sálach, z dvojmetrových odstupov na šachovnicové sedenie.

Záujem ministerstva kultúry oceňujú

Záujem o diskusiu MK SR pozitívne hodnotí aj akademický maliar a predseda Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) Pavol Kráľ.

„Uvítali sme prejavenie záujmu MK SR o vecnú, neformálnu diskusiu s odbornou verejnosťou o riešeniach, ktoré kultúra nielen v časoch pandémie naliehavo potrebuje. Oceniť treba i rýchlosť, s akou sa diskusia naštartovala, a to za účasti pomerne širokého okruhu zástupcov umelcov a kultúrnych inštitúcií,“ vysvetlil Kráľ.

Upozornil tiež, že v krízovej pracovnej skupine MK SR od začiatku a so širokou podporou umelcov zdôrazňovali jednoduchosť, adekvátnosť a rýchlosť prijatých opatrení. Z pohľadu kultúry a umelcov museli opakovane konštatovať výhrady, či už z hľadiska rozdielneho prístupu k hodnote pracujúcich.

V tejto súvislosti predseda SVÚ vysvetlil, že pre zamestnancov boli schválené kompenzácie do výšky 1 100 eur, zatiaľ čo pre SZČO maximálne 540, či z hľadiska nerešpektovania špecifického charakteru práce, nakoľko v kultúre je štandardom kombinácia viacerých zdrojov príjmu, takže mnohí umelci záchrannou sieťou na Slovensku zatiaľ „prepadli“. Proces však ešte nie je ukončený.

Nevyužitý potenciál kultúry na Slovensku

„Vzhľadom na avizovaný veľký škrt v štátnom rozpočte na budúci rok pre kultúru, celkovo, držíme palce, aby MK SR malo dostatok síl, vytrvalosti a odhodlania presadzovať požiadavky kultúrnej obce, aby sme opäť neťahali za najkrajší koniec,” dodal šéf SKD Martin. Výpadky v činnosti kultúrnych organizácií majú zároveň priamy negatívny dopad najmä na cestovný ruch a ďalšie odvetia hospodárstva.

„Sme presvedčení, že potenciál kultúry pre rozvoj celej spoločnosti nie je na Slovensku dostatočne využitý. Stratégia udržateľného rozvoja a vízia akceptovateľnej podoby Slovenska v budúcnosti nevyhnutne vyžaduje širšiu celospoločenskú diskusiu, ktorá nebude postavená na tendenčných mýtoch, ale na analýzach a faktoch,” dodal predseda SVÚ Pavol Kráľ.

Upozornil tiež, že v týchto týždňoch a mesiacoch sú prvoradé účinné opatrenia na prekonanie bezprostredných negatívnych či neraz až zničujúcich dopadov mimoriadnych opatrení na kultúru a nasledovať by mali opatrenia, ktoré možno zrealizovať v horizonte niekoľkých mesiacov až roka.

Viac k témam: koronakríza, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), umelci
Zdroj: Webnoviny.sk – Viacerým štátnym kultúrnym ustanovizniam chýba riadne vedenie, podľa Kostelného to treba rýchlo napraviť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!