Vina za pád lanovky v Piemonte padla na servisného technika, vyradiť mal núdzovú brzdu

30. mája 2021 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

30.5.2021 (Webnoviny.sk) – Troch podozrivých zo spôsobenia minulotýždňového pádu lanovky v Taliansku, pri ktorom zahynulo 14 ľudí, v nedeľu prepustili z väznice. Sudca naznačil, že väčšina viny padla na servisného technika, ktorý úmyselne vyradil z prevádzky núdzovú brzdu.

Sudkyňa Donatella Banci Buonamici uviedla, že neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že by majiteľ lanovky Luigi Nerini alebo vedúci údržby Enrico Perocchio vedeli, že technik Gabriele Tadini niekoľkokrát deaktivoval brzdu.

Kabínka spadla minulú nedeľu 23. mája neďaleko vrcholu hory Mottarone v Piemonte, ktorý lanovka spája s mestom Stresa. Po tom, ako sa odtrhlo hlavné lano na lanovke, kabínka sa kĺzala smerom nadol, a keď sa úplne uvoľnila, spadla na zem, niekoľkokrát sa prevrátila a narazila do stromov. Z 15 ľudí v kabínke prežil len jeden päťročný chlapec, ktorého hospitalizovali v Turíne s početnými zlomeninami. Pri nešťastí však prišiel o oboch rodičov, dvoch starých rodičov i mladšieho brata.

Vyšetrovanie ukázalo, že na brzde bola v rámci opravy úmyselne umiestnená svorka, ktorá jej zabránila aktivovať sa, keď sa pretrhlo lano. Svorku v tvare vidlice dali na núdzovú brzdu, aby sa deaktivovala, pretože sa zapínala spontánne a bránila prevádzke lanovky. Umiestnili ju tam pred niekoľkými týždňami a mala tam byť len dočasne.

Viac k témam: pád lanovky, súdny proces, tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vina za pád lanovky v Piemonte padla na servisného technika, vyradiť mal núdzovú brzdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!