Vo veku 84 rokov zomrel Christo, preslávil sa balením pamiatok do látok a plastov

1. júna 2020 Umenie

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

1.6.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 84 rokov zomrel v nedeľu umelec Christo, známy najmä balením budov a známych pamiatok do látok alebo plastov.

Spolupracoval so svojou manželkou

Bulharský rodák skonal prirodzenou smrťou doma v New Yorku. Oznámili to prostredníctvom jeho oficiálneho profilu na sociálnej sieti Facebook. “Christo žil svoj život naplno, nielenže si vysníval to, čo sa zdalo nemožné, ale to aj realizoval,” uvádza vyhlásenie, podľa ktorého umelcove diela spájali ľudí na celom svete.

Christo, ktorý sa narodil 13. júna 1935 v Bulharsku, ako Christo Vladimirov Javacheff, žil v Rakúsku, Švajčiarsku a neskôr sa presťahoval do Francúzska. Pracoval so svojou manželkou Jeanne-Claude Denat de Guillebon, ktorú stretol v roku 1958 v Paríži.

Zabalil mnohé známe pamiatky

Spoločne napríklad zabalili berlínsky Reichstag alebo parížsky Pont-Neuf. Jeanne-Claude zomrela v roku 2009 vo veku 74 rokov a Christo pokračoval v práci sám.

V roku 2016 predstavil inštaláciu nazvanú The Floating Piers, ktorú tvorilo 100-tisíc metrov štvorcových jasne žltej látky plávajúcej na polyetylénových kockách v talianskom jazere Iseo.

Budúci rok podľa BBC plánoval zabaliť Víťazný oblúk v Paríži a jeho spolupracovníci to zrejme na základe jeho želania aj uskutočnia.

Viac k témam: umelec, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 84 rokov zomrel Christo, preslávil sa balením pamiatok do látok a plastov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!