Volkswagen môže pre emisný škandál čeliť aj žalobám v štátoch Európskej únie

9. júla 2020 Automobilový priemyseľ

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

9.7.2020 (Webnoviny.sk) – Výrobcu automobilov, ktorého manipulované vozidlá sa predávajú v iných členských štátoch Európskej únie, možno žalovať na súdoch týchto štátov.

Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v súvislosti so žalobou, ktorú na nemeckého výrobcu áut Volkswagen pre manipulovanie s emisiami podalo rakúske Združenie na informovanie spotrebiteľov (VKI) na krajinskom súde v rakúskom Klagenfurte. Súdny dvor o tom informoval v správe, ktorú vo štvrtok poskytol agentúre SITA.

Združenie na informovanie spotrebiteľov navrhuje, aby Volkswagen zaplatil náhradu škody v sume vyše 3,6 mil. eur. Keďže Volkswagen sídliaci v nemeckom Wolfsburgu odmietol medzinárodnú právomoc rakúskych súdov, krajinský súd v Klagenfurte požiadal Súdny dvor EÚ o výklad nariadenia týkajúceho sa súdnej právomoci. Podľa tohto nariadenia majú právomoc v zásade súdy členského štátu, v ktorom má bydlisko žalovaný.

“Vo veciach mimozmluvnej zodpovednosti však toto nariadenie priznáva osobitnú právomoc súdu miesta, kde sa škoda prejavila, a miesta, kde došlo k príčinnej udalosti, ktorá viedla k tejto škode. V dôsledku toho možno žalovaného žalovať podľa výberu žalobcu pred súdom jedného alebo druhého z týchto dvoch miest,” uviedol v komuniké Súdny dvor EÚ.

Združenie na informovanie spotrebiteľov zažalovalo Volkswagen v mene 574 rakúskych spotrebiteľov.

Viac k témam: emisný škandál
Zdroj: Webnoviny.sk – Volkswagen môže pre emisný škandál čeliť aj žalobám v štátoch Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!