Z vraždy Afroameričana Ahmauda Arberyho sú obvinení traja muži, hrozí im trest smrti

25. júna 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

25.6.2020 (Webnoviny.sk) – Veľká porota okresu Glynn v americkom štáte Georgia obžalovala troch belochov v prípade zavraždenia Afroameričana Ahmauda Arberyho, ktorý prišiel o život, keď si išiel zabehať. Prokurátorka Joyette Holmes v stredu oznámila, že Grega McMichaela, Travisa McMichaela a Williama “Roddieho” Bryana Jr. obžalovali na základe obvinení z vraždy so zlým úmyslom a ťažkého zločinu vraždy.

Zosnulí požadujú trest smrti

Trojica tiež čelí obvineniam z útoku s priťažujúcimi okolnosťami, nezákonného uväznenia a pokusu o nezákonné uväznenie.

Advokáti McMichaelovcov varovali pred urýchlenými súdmi a vyhlásili, že celý príbeh vyjde navonok na súde.

Právny zástupca Bryana trvá na tom, že jeho klient je len svedok. Arberyho rodičia podľa stanovísk ich právnikov obžalovanie privítali a zdôraznili, že chcú, aby mužov uznali vinnými a odsúdili ich na smrť.

Obeť podozrievali z krádeže

Arberyho zastrelili 23. februára, keď bežal v štvrti, kde žijú McMichaelovci – otec a syn. Muži sa vyzbrojili a prenasledovali 25-ročného muža.

Greg McMichael povedal polícii, že Arberyho podozrieval z lúpeže a že predtým, než sa začalo strieľať, muž napadol jeho syna.

Arberyho rodina tvrdí, že si bol len vonku zabehať. Bryan, ktorý žije v tej istej obci pri meste Brunswick, nahral incident na video.

Uniknuté video vyvolalo celonárodné pobúrenie

Keď videl McMichaelovcov, pridal sa k naháňačke, povedal obvinený podľa výpovede agenta Richarda Diala z georgijského Úradu pre vyšetrovanie. Spomínané video uniklo v máji na internet a vyvolalo celonárodné pobúrenie.

McMichaelovcov zatkli 7. mája, dva dni po tom ako sa video dostalo na internet. Bryana zatkli až 22. mája, pričom jeho zatykač uvádzal, že sa Arberyho pred jeho smrťou so svojím autom viackrát pokúsil zastaviť a zadržať bez právnej autority.

Bryan podľa Diala povedal vyšetrovateľom, že Travis McMichael, krátko po tom, ako smrteľne postrelil Arberyho, na neho nadával a častoval ho rasistickými urážkami.

Arberyho meno sa často spomína počas celonárodných protestov proti rasovej nespravodlivosti, ktoré vyvolala smrť Georgea Floyda v rukách minneapoliskej polície.

Smrť mladého muža v Georgii obnovila výzvy na presadenie zákona o zločinoch z nenávisti. Ten v utorok odobrili štátni poslanci.

Viac k témam: trest smrti, vražda, zločin z nenávisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Z vraždy Afroameričana Ahmauda Arberyho sú obvinení traja muži, hrozí im trest smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!