Za kybernetickými útokmi na úrady a firmy stojí Rusko, uviedol to americký minister zahraničných vecí Pompeo

19. decembra 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.12.2020 (Webnoviny.sk) – Za sériou kybernetických útokov na federálne úrady a súkromné firmy nesie zodpovednosť Rusko. Vyhlásil to v sobotu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Páchatelia vynaložili veľké úsilie, aby prenikli do informačných systémov vlády, povedal minister. Ako dodal, je „dosť jasné“, že za útokmi stojí Rusko.

Odmietajú zodpovednosť

Americká vláda minulý týždeň potvrdila, že viaceré centrálne úrady boli možno aj niekoľko mesiacov vystavené rozsiahlym kybernetickým útokom. Ich cieľom boli okrem iných ministerstvá financií, obchodu a energetiky, ale aj softvérový gigant Microsoft. Rusko akúkoľvek zodpovednosť odmieta.

Federálna Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA) už skôr informovala, že útočníci zneužili softvér firmy SolarWinds.

Do aktualizácie programu sa im podarilo dostať malvér, ktorý umožnil útočníkom vzdialený prístup k sieťam obetí. V novom varovaní v piatok upozornila, že mohli použiť aj iné metódy.

Aj iné ciele

Spoločnosť Microsoft, ktorá pomáhala pri reakcii na kyberútok, vo štvrtok v noci informoval, že identifikoval viac ako 40 vládnych agentúr, think-tankov, mimovládnych organizácií a IT firiem, ktoré infiltrovali hackeri.

Štyri z piatich obetí boli v Spojených štátoch, pričom takmer polovicu tvorili technologické spoločnosti, ale hackeri mali ciele aj v Kanade, Mexiku, Belgicku, Španielsku, Veľkej Británii, Izraeli a Spojených arabských emirátoch.

Viac k témam: informačný systém, kybernetický útok, minister zahraničných vecí USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Za kybernetickými útokmi na úrady a firmy stojí Rusko, uviedol to americký minister zahraničných vecí Pompeo © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!