Zamestnanci budú dostávať stravné s viac ako mesačným oneskorením, upozorňujú emitenti gastrolístkov

4. júna 2021 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

4.6.2021 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za vládnu koalíciu plánujú ani nie štyri mesiace od zavedenia finančného príspevku ďalšie zmeny v príspevku na stravovanie. Chcú umožniť, aby zamestnanec nedostával príspevok na stravovanie k prvému pracovnému dňu v mesiaci, ale napríklad až ku koncu nasledujúceho mesiaca.

Obedy z vlastného rozpočtu

Návrh novely Zákonníka práce koaliční poslanci predložia už na júnovú schôdzu parlamentu. V tlačovej správe na to upozornila Asociácia moderných benefitov (AMOBE) združujúca emitentov stravných lístkov.

Kým v súčasnosti dostávajú zamestnanci príspevok na stravovanie k prvému pracovnému dňu v mesiaci, po novom si mnohí z nich budú musieť platiť obedy najprv z vlastného rozpočtu. Podľa AMOBE ide o ďalší krok v rozbití tohto sociálneho benefitu. „Finančný príspevok v praxi spôsobí ešte viac administratívnej záťaže pre firmy. Zamestnancom nič zásadné nepriniesol. A tak sa vládna koalícia rozhodla riešiť výhrady zamestnávateľov opäť na úkor milióna zamestnancov,“ uviedol Štefan Petrík z AMOBE.

Dnes má zamestnanec zo zákona príspevok na stravovanie vopred, po novom mu tieto obedy môže zamestnávateľ zaplatiť aj spätne. V praxi by tak zamestnávateľ mohol stravné, ktoré minie zamestnanec napríklad od 1. do 30. júna, uhradiť až k 31. júlu. Návrh novely síce podľa Petríka hovorí, že zamestnávateľ môže upraviť termín vyplácania v kolektívnej zmluve alebo preddavkovo v pracovnej zmluve, zamestnanec však v takomto prípade podľa neho ťahá za kratší koniec, keďže to závisí od súhlasu zamestnávateľa.

Zamestnávateľ bude môcť prispievať veľkorysejšie

Návrhom sa má tiež od začiatku budúceho roka zrovnoprávniť zdaňovanie stravovacích poukážok a finančných príspevkov na stravovanie. Zamestnávateľ bude môcť svojmu zamestnancovi prispievať na stravovanie stravovacími poukážkami alebo finančným príspevkom na stravovanie veľkorysejšie, a to až do 100 percent sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Takýto príspevok bude považovaný za daňovo uznaný výdavok pre zamestnávateľa a nebude sa zamestnancom zdaňovať daňou z príjmov zo závislej činnosti. „Cieľom predloženého návrhu zákona je odstrániť nerovnosti pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania, konkrétne stravovacích poukážok, ako aj zjednodušiť administratívu zamestnávateľov, ktorá vzniká pri poskytovaní stravovacích poukážok a finančného príspevku na stravovanie v predstihu na príslušný kalendárny mesiac,” uviedli poslanci.

Asociácia moderných benefitov združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky. Členovia asociácie zabezpečujú zamestnanecké benefity, vrátane papierových a elektronických stravných lístkov, pre viac ako 770-tisíc zamestnancov pracujúcich u takmer 35-tisíc zamestnávateľov a SZČO.

Viac k témam: príspevok na stravu, stravné lístky
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci budú dostávať stravné s viac ako mesačným oneskorením, upozorňujú emitenti gastrolístkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!