Zamestnanci Zlievarne Trnava nedostali tri mesiace výplaty, spoločnosti hrozí konkurz

6. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Už tri mesiace márne čaká na výplaty viac ako sto zamestnancov trnavskej spoločnosti Zlievareň Trnava. Asi päťdesiat z nich si dnes prišlo do sídla spoločnosti žiadať svoje peniaze alebo aspoň potvrdenie dokumentov, ktoré by im umožnili uplatniť si nárok na dávku z garančného fondu Sociálnej poisťovne.

Nemajú z čoho platiť účty

Zamestnanci sa sťažovali, že nemajú z čoho platiť účty, žijú z úspor alebo si peniaze požičiavajú. Predseda odborovej organizácie Zlievarne Trnava Juraj Kollár potvrdil, že peniaze dostanú z garančného fondu, len to bude nejaký čas trvať. Povedal to po rokovaní s konateľom spoločnosti Vincentom Královičom. Ten sa so zamestnancami v napätej atmosfére stretnúť nechcel. Odborová organizácia podala na súd návrh na konkurz spoločnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Majitelia hádžu vinu na súčasnú koronakrízu, no tá im prišla iba vhod, aby sa mali na čo vyhovárať. Ukazuje sa v plnej miere ich neserióznosť, pretože sa nevieme dostať k dávke z garančného fondu, lebo nám nechcú zapísať naše nároky do príslušného tlačiva,“ povedal dlhoročný zamestnanec spoločnosti Ľubomír Sivák.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zlievareň Trnava mala podľa neho v lepších časoch viac ako 200 zamestnancov, neskôr ich zostalo asi 150. Časť z nich dala po nevyplatenej mzde za február výpovede. Igor Kobelár odpracoval v Zlievarni Trnava 25 rokov, keď bolo treba robil počas sobôt, nedieľ, aj nočné. „Ja som si vytváral určitú rezervu, tak čerpám z nej. Ja chápem, že firma sa môže dostať do problémov, ale žiť bez výplaty sa nedá,“ povedal.

Spoločnosť ukončila minulý rok so stratou

Viacerí zo zamestnancov hovorili o zúfalej situácii, do ktorej sa dostali. Ťažko ju znáša Michal Bihári, vo firme bol 25 rokov a každý mesiac spláca hypotéku. Keďže za február, marec ani apríl výplatu nedostal, zatiaľ si peniaze požičiava, to sa však podľa neho už dlhšie nedá.

Spoločnosť Zlievareň Trnava mala podľa portálu finstat.sk minulý rok tržby 12,4 milióna eur, pričom zaznamenala stratu vo výške 384-tisíc eur.

Zlievareň Trnava vyrábala odliatky pre automobilový priemysel, poľnohospodárske a stavebné stroje, železničné vozidlá, ale aj odliatky pre krby, vodovodné alebo kanalizačné siete. Spoločnosť funguje v Trnave už 90 rokov, pôvodne bola súčasťou podnikov Kovosmalt, neskôr Trnavských automobilových závodov. Od tohto podniku sa počas privatizácie v roku 1993 odčlenila a pokračovala v strojárskej výrobe pod terajším názvom.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci Zlievarne Trnava nedostali tri mesiace výplaty, spoločnosti hrozí konkurz © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!