Zatvorené obchody v nedeľu sú v súlade so zákonom, hygienici vysvetlili aj nedeľu ako sanitárny deň

16. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

16.6.2020 (Webnoviny.sk) – Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) pri ohrození verejného zdravia sú vydávané v súlade s platnou legislatívou. Hygienici tak reagovali na tvrdenia poslancov Ondreja Dostála, Jána Benčíka a Radovana Kazdu, ktorí v pondelok vyzvali hlavného hygienika Jána Mikasa, aby zrušil zákaz nedeľného maloobchodného predaja a zároveň aj upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia.

Závery odborného konzília aj epidemiologická situácia

Ako informoval agentúru SITA Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ, prijímané opatrenia sa opierajú o zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Taktiež sa berú do úvahy aj závery odborného konzília, ktoré pravidelne sleduje a vyhodnocuje epidemiologickú situáciu, ako aj primeranosť opatrení.

Každá potravinárska prevádzka musí mať podľa ÚVZ SR aj počas obvyklej situácie v rámci vlastnej dokumentácie HACCP (Systému analýzy rizika a stanovenia kritických kontrolných bodov) alebo dokumentácie správnej výrobnej praxe vypracovaný aj hygienicko-sanitačný plán podľa typu a veľkosti prevádzky.

Profesionálny prístup

“Celý proces sanitácie si vyžaduje profesionálny prístup a dostatok času na realizáciu, čo nie je možné v bežné pracovné dni zabezpečiť. V súčasnej epidemiologickej situácii je potrebné týmto postupom venovať náležitú pozornosť, ktorá zahŕňa aj zvýšenú frekvenciu sanitačného dňa. Bežne podľa prevádzkového poriadku zariadenia sa sanitačný deň vykonáva jedenkrát za mesiac, eventuálne podľa charakteru práce alebo potreby aj častejšie. Súčasná situácia si vyžaduje častejšiu realizáciu sanitačného dňa,” ozrejmil v stanovisku Eliáš.

Na otázku, prečo je ako sanitárny deň v aktuálnej situácii plošne určená nedeľa ÚVZ uviedol, že nemálo prevádzok je aj v obvyklej situácii počas tohto dňa zatvorených, respektíve má výrazne obmedzené otváracie hodiny.

“Epidemiológom preto prišlo v aktuálnej situácii ako prijateľné riešenie stanoviť sanitárny deň na nedeľu,” dodal Eliáš.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, zatvorené obchody v nedeľu
Zdroj: Webnoviny.sk – Zatvorené obchody v nedeľu sú v súlade so zákonom, hygienici vysvetlili aj nedeľu ako sanitárny deň © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!