Žiadosť o dávku v nezamestnanosti bude vybavovať aj úrad práce, avizuje Sociálna poisťovňa

15. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

15.6.2020 (Webnoviny.sk) – Od 1. júla tohto roka už budú môcť nezamestnaní požiadať o dávku v nezamestnanosti nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. “Nebudú tak musieť navštíviť oba úrady,” uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Od začiatku budúceho mesiaca si tak poistenci budú môcť uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie priamo na úrade práce.

Údaje zašlú Sociálnej poisťovni

“Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne po zaradení občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie poskytne Sociálnej poisťovni elektronicky,” tvrdí hovorca poisťovne.

Kontakt žiadateľa o dávku so Sociálnou poisťovňou tak nebude potrebný, až na výnimky, ak napríklad poistenec pracoval aj v zahraničí alebo ak sa zistí nejednoznačnosť poskytnutých údajov.

Údaje o obdobiach poistenia v nezamestnanosti získaných na Slovensku a vymeriavacích základoch bude Sociálna poisťovňa tak ako doteraz čerpať zo svojich registrov. Po posúdení nároku na dávku v nezamestnanosti vydá rozhodnutie a v prípade priznania dávku žiadateľovi vyplatí.

Nariadenie platí až od júla

Do konca tohto mesiaca platí, že občan najskôr navštívi príslušný úrad práce a prihlási sa tam do evidencie uchádzačov o zamestnanie, o čom mu úrad vystaví oznámenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Následne si v pobočke Sociálnej poisťovne uplatní nárok na dávku v nezamestnanosti na tlačive Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, ku ktorej priloží oznámenie úradu práce o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Podmienky na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne sa pritom nemenia. Žiadateľ o dávku musí byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce a byť poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.

Viac k témam: dávka v nezamestnanosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Žiadosť o dávku v nezamestnanosti bude vybavovať aj úrad práce, avizuje Sociálna poisťovňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!