Život v Izraeli sa podľa veľvyslanca vrátil do normálu, Slovákom sa počas konfliktu nič nestalo

29. mája 2021 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.5.2021 (Webnoviny.sk) – Po prímerí medzi Izraelom a Palestínou z piatka 21. mája sa život v krajine vracia do normálu. Slovenskí občania neboli počas konfliktu zranení a nedošlo ani k stratám na životoch. Pre agentúru SITA to uviedol Igor Maukš, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Izraeli.

Konflikt zasiahol aj chod veľvyslanectva

Veľvyslanec tvrdí, že konflikt Izraela a palestínskeho hnutia Hamás výrazným spôsobom zasiahol aj chod veľvyslanectva v Tel Avive.

„Rakety z pásma Gazy boli počas konfliktu vystrelené na Tel Aviv, kde sídli náš zastupiteľský úrad, aj niekoľkokrát za deň. Nikdy pritom neviete, v ktorú hodinu ostreľovanie začne a koľko rakiet na oblasť, v ktorej žijete, smeruje,“ povedal Maukš.

Dodal, že v čase konfliktu bolo potrebné počúvať sirény ohlasujúce útok a neustále sledovať mobilné aplikácie, ktoré upozorňovali na miesta, kam rakety smerujú.

V kryte musíte byť do minúty

Tým, že je veľvyslanectvo v citlivej oblasti, v ktorej môže hroziť konflikt, je na túto možnosť náležite pripravené. Jeho súčasťou je podzemný kryt civilnej ochrany, ktorý je vybavený prostriedkami potrebnými na prežitie v ňom.

„Keď sa v Tel Avive rozozvučia sirény, každý, kto sa nachádza v budove musí dobehnúť v priebehu jednej minúty do podzemného krytu. Po skončení zvuku sirény je potrebné zotrvať v kryte ešte niekoľko minút,“ tvrdí veľvyslanec.

Ani prebiehajúci konflikt nespôsobil, že by bol chod veľvyslanectva ohrozený. Jeho služba prebiehala tak, aby boli zabezpečené potrebné bezpečnostné opatrenia a aby všetci zamestnanci neboli vystavení ohrozeniu života.

„Diplomati využívali častejšie takzvaný home office. Výkon diplomatickej a konzulárnej služby bol samozrejme zabezpečený nepretržite, teda 24 hodín denne,“ uviedol Maukš.

Boje ukončilo až prímerie

Palestínska militantná organizácia Hamás, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok 10. mája rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Izrael útok opätoval.

Vzájomné boje a ostreľovanie ukončilo až prímerie v piatok 21. mája, ku ktorému vyzvali viaceré svetové mocnosti a lídri.

Viac k témam: izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Život v Izraeli sa podľa veľvyslanca vrátil do normálu, Slovákom sa počas konfliktu nič nestalo © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!