Zomrel Ján A. Holý, podpredseda Svetového združenia Slovákov zahraničí

28. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.7.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 98 zomrel v piatok 24. júla Ján A. Holý, vydavateľ a šéfredaktor novín Slovák v Amerike, podpredseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a generálny tajomník Slovenskej ligy v Amerike. Pohreb sa uskutoční v sobotu 1. augusta v Kostole sv. Jána Nepomuckého v New Yorku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský.

Ján A. Holý sa narodil v 8. februára 1922 v Novej Bani. Na Slovensku pracoval ako redaktor vysokoškolského časopisu Borba a v rokoch 1945-1947 v Spravodajskej agentúre Slovenska. V októbri 1947 ho uväznili a po prepustení v roku 1948 emigroval.

Novinárskej práci sa venoval aj po príchode do Ameriky v roku 1949. Pracoval tiež ako výpomocný redaktor novín Katolícky Sokol a tiež v redakcii Dobrého pastiera. Od roku 1989 bol šéfredaktorom a vydavateľom mesačníka Slovák v Amerike. V rokoch 1975-2002 bol Ján A. Holý generálnym tajomníkom Slovenskej ligy v Ameriky.

Stál pri zakladaní Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Slovenská republika si uctila jeho prácu udelením niekoľkých vysokých vyznamenaní.

Viac k témam: Svetové združenie Slovákov v zahraničí, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Ján A. Holý, podpredseda Svetového združenia Slovákov zahraničí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!