Zväz cestovného ruchu víta otváranie ďalších služieb pre turistov, má však aj výhrady

2. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

2.6.2020 (Webnoviny.sk) – Zväz cestovného ruchu SR (ZCR) víta otváranie ďalších služieb pre turistov od 3. júna, akými sú kúpaliská, hotelové bazény a wellness služby.

Znovu sprevádzkovanie týchto služieb počas začínajúcej letnej sezóny považuje za veľmi dôležité nielen pre prevádzkovateľov, ale najmä pre turistov, ktorým doteraz nevedeli poskytnúť informácie a vyhovieť ich požiadavkám.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Zároveň opakovane konštatuje, že informácie o rušení zákazov a otváraní prevádzok sú ohlasované s nedostatočným predstihom a bez konkrétnych prevádzkových a hygienických požiadaviek, čo spôsobuje nemalé problémy prevádzkovateľom.

Bazén za jeden deň nepripravia

“Je takmer nemožné pripraviť krytý alebo otvorený bazén v hotelovom zariadení v priebehu jedného dňa, nie to ešte akvapark,” informoval v utorok prezident ZCR Marek Harbuľák.

Množstvo ubytovacích, ale aj stravovacích zariadení napriek zrušeniu zákazu a možnosti otvoriť svoje prevádzky tak neurobilo z dôvodu nízkeho záujmu hostí.

Podnikatelia a zamestnávatelia v cestovnom ruchu, ktorý je koronakrízou jedným z najviac postihnutých odvetví, očakávajú, že situácia sa výrazne nezmení ani počas letnej sezóny ani na jeseň.

“Na túto nepriaznivú situáciu sme upozornili už na konci apríla a preto sme adresovali príslušným rezortom konkrétne návrhy na prijatie opatrení, ktoré by mali podporiť odvetvie cestovného ruchu a podnikateľov, aby tak mohli aj naďalej vytvárať pracovné miesta, prilákať domácich i zahraničných turistov a prispievať tak do rozvoja regiónov vo všetkých kútoch Slovenska,” uviedol Harbuľák.

Navrhli viacero opatrení a nástrojov

Zväz cestovného ruchu navrhol vláde viacero opatrení a nástrojov na reštart cestovného ruchu: zníženie sadzby DPH na stravovacie služby, príspevok na rekreáciu, flexibilné čerpanie dotácie organizáciami cestovného ruchu a koordinované otváranie hraníc so susednými krajinami, z ktorých na Slovensko prichádza najviac zahraničných turistov.

“Zväz cestovného ruchu SR a jeho členovia preto očakávajú, že príslušné rezorty a vláda SR sa budú zaoberať predloženými návrhmi a predstavia konkrétne opatrenia pre odvetvie cestovného ruchu,” dodal Harbuľák.

Okolité a ďalšie európske štáty sa podľa ZCR rýchlejšie otvárajú pre turistov a zároveň prijímajú masívne finančné a iné nástroje na podporu podnikov v cestovnom ruchu. Európska komisia vyzvala členské štáty Európskej únie k prijímaniu opatrení na oživenie podnikania v cestovnom ruchu už 13. mája.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Zväz cestovného ruchu víta otváranie ďalších služieb pre turistov, má však aj výhrady © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!